UKÁZKY KOVÁNÍ koní

 Na této stránce jsme vytvořili fotodokumentaci špatného a správného kování koní. Zejména jsme se zaměřili na problematická kopyta. Pokud budete mít zájem o bližší informace, pište na e-mail rochovanskaeva@seznam.cz. Rádi Vám poradíme na základě dlouholetých zkušeností s touto problematikou.

 

Ve fotogalerii najdete:

  • Laxní hříbě
  • Ploužení zadních končetin                
  • Polotěsná kopyta
  • Okování kočárových koní
  • Rozbýhavý postoj
  • Schvácená kopyta
  • Rozštěp
  • Proražené chodidlo - krycí podkova
  • Dlouhodobé nepravidelné kulhání

Posouzení kopytního mechanismu - rovnováha kopyta

Tuto podkovu, kterou zde vidíte, jsem našel v jedné stáji, kde jsem koval. Neustále mi unikají přednosti upotřebení podkovy v tomto provedení. Myslím si, že není možné, aby kopytní mechanismus byl podpořen a navíc by měl být plně funkční, když celá zadní část rohového pouzdra je zabořena do umělohmotné podložky, kde jsou jasně vidět hluboké rýhy. Naopak si myslím, že je v tomto případě kopytní mechanismus podložkou téměř nefunkční. Podkovy, které jsou zde nafoceny bez plastové podložky, jsou nafoceny tak, aby bylo vidět opotřebení na nosném okraji podkovy, tím pádem funkčnost kopyta po celé ploše podkovy v její zadní části. Rovnováhu kopyta lze posoudit z bočního pohledu na podkovu od přední části k zadní. Z mého pohledu a ze zkušeností, které jsem za léta své praxe získal si myslím, že je použití v této kombinaci spíše škodlivé, tzn. že tím jak hrany rohového pouzdra jsou v umělé hmotě podložky zabořeny, nemůže kopytní mechanismus v takovémto případě plnohodnotně fungovat. 

Rovnováha kopyta

PROBLEMATIKA KONĚ MÉ KLIENTKY - DLOUHODOBÉ NEPRAVIDELNÉ KULHÁNÍ 

Valach ČT, stáří 12 let, jménem Baccus. Ve vlastnictví majitelky je od roku 2011 pro účel rekreačního ježdění s pravidelným tréninkem převážně drezurního zaměření.
Při zakoupení byly vyhotoveny rentgeny MVDr. Žežulkovou, které byly bez nálezu. Kůň má zlozvyk hodinaření. U předešlého majitele byl od hříběte a byl využívám v soutěžích všestrannosti do stupně L. 


V polovině loňského roku 2013 se nepravidelně začalo objevovat kulhání koně na levou přední ( během práce pouze chvílemi ) . Projevovalo se to pouze v klusu. Výraznější kulhání bylo v obratech na levou ruku a v prodlouženém klusu. Kulhání bylo z počátku opravdu jen nepatrné a občas, nezávislé na předešlé práci či klidu. Bohužel se toto začalo projevovat častěji, kůň se dal vyšetřit. S Baccusem byla majitelka koncem září 2013 na klinice v Heřmanově Městci u MVDr. Plachého, který diagnostikoval nález jako pohmoždění šlach mezikostního svalu na obou předních nohách (výrazněji na levé) chronického charakteru. Byl naordinován naprostý klid na 14 dní a dále klidový režim v kroku na další dva měsíce. Pak začít lehký klus na tvrdém povrchu.
 Po dvouměsíčním krokování, když jsme začali klusat, tak kůň kulhal velice výrazně a házel silně hlavou. Což bylo od předchozího problému před klidem nesrovnatelně horší. Toto kulhání bylo také výraznější, když kůň byl na přilnutí. Majitelka se tedy snažila s koněm klusat na delších otěžích s vyklenutým hřbetem a postupně se toto velice znatelné kulhání zlepšovalo. Přibližně po dobu jednoho měsíce.
Současně se také ( po dodrženém dvouměsíčním klidu ) objevilo "tahání" kopyt u zadních nohou při klusu. Výraznější je to na levé noze. Tento problém také řešíme s panem kovářem Rochovanským. Kopyta si kůň velmi obrušuje. " Tahání " u levé zadní se již objevilo dříve po koupení koně, ale vždy se to po krátké době (několika dní) srovnalo. Nečisté chody zadních nohou byly vyšetřeny panem MVDr. Iljou Ptákem začátkem ledna. Kůň byl předveden na rovině i na lonži, byly udělány ohybové zkoušky zadních nohou a vyšetřena záda pohmatem. Problém byl popsán jako uvolnění čéšek u zadních nohou po dlouhém klidovém režimu, který by se měl zlepšit prací s koněm. S koněm se dále postupně pracovalo s ohledem na jeho léčené přední nohy.
Na začátku března bylo provedeno kontrolní ultrazvukové vyšetření šlach na levé přední panem MVDr. Iljou Ptákem. Výsledek ve zhojení byl velice dobrý.
 V této době ale stále kůň nechodí "čistě". Hlavně na začátku práce v klusu má kratší krok levé přední nohy ( ne soustavně, jen chvílemi ) a zadní nohy jsou jakoby strnulé a kopyta tahá stále stejně. Toto vůbec neovlivní délka doby krokování. I po hodinové procházce se počáteční klusání projevuje stejně. Opět nebylo vypozorováno zhoršení po některém režimu. Spíše bych se přikláněla, že horší je to po klidu. Jako další projev u koně je u zadních nohou velmi časté ulevování levé nohy při stání, ale nyní se mi zdá i pravé ( asi tak 14 dní). Při práci pod sedlem se hůře uvolňuje na levou stranu, opírá se výrazně do levé otěže. Občas nechce nacválat na levou nohu, což se projevovalo již během předešlého roku, ještě bez projevů kulhání. 
Pan Rochovanský mi poradil pořídit pohybový videozáznam koně, v kroku i v klusu, na rovné linii a na lonži. Dále jsme udělali několik fotek při posledním březnovém kování. Dle rady pana MVDr. I. Ptáka jsou zadní podkovy s širším vnějším ramenem a také pan Rochovanský dělá na podkově kovovou ochranu kopyta v místě obrušování o zem. Ještě mě pan Rochovnský upozornil na prosakování krve v kopytech do rohoviny na předních nohách. Je to vidět i na fotografiích. Toto se objevuje asi tak rok. 

 

Fotografie jsou na odkazech :

 https://www.dropbox.com/sh/6betmd7w8vcd2ja/bXzQjGiH8u 

https://www.dropbox.com/sh/2zkpjmmn9idcp2g/a4zZABbnDz 

https://www.dropbox.com/sh/hi22cbpi40cm290/NWs4BZgVJW 

https://www.dropbox.com/sh/n7bxscb9eh9hij7/rToONzfEoQ 

https://www.dropbox.com/sh/g2uk5r2795pje5r/WBW3Y2Ss2O 

Poslední kování 03/2015

PRORAŽENÉ CHODIDLO - KRYCÍ PODKOVA

 

Nášlapy u koní jsou předmětem diskuzí majitelů koní a zároveň jejich noční můrou. Protože do kopyta nikdo nevidí, přímo po nášlapu lze častokrát jen těžko spolehlivě rozlišit, zda se jedná již o poškození, které proniklo až do kopytní škáry nebo i dále, nebo zda se jedná pouze o „menší“ mechanické zhmoždění škáry, které sice koně velmi nepříjemně bolí, způsobuje kulhání, ale možná při nevelkém rozsahu nebude mít za následek infekční pododermatitidu (infekční zánět kopytní škáry nebo absces)..........Naslap zkusenosti.doc (38 kB)

 

 

PRORAŽENÉ CHODIDLO

Holštýnští bosonožci

Kopyta 3-4 letých Holštýnských koní, u kterých nikdo nestrouhal a neupravoval kopytní pouzdro. Koně byli od odstavu do současné doby 24 hodin na výbězích.

Holštýnští bosonožci

SCHVÁCENÉ KOPYTO S NÁSLEDNÝM ROZŠTĚPEM

První kováno v červenci tohoto roku. Po dvou měsících vložíme dokumentaci o stávajícím stavu kopyta.

Klisnu jsem obdržel s kulháním 3. stupně na pravé přední noze. Kopyto je schvácené, rozštěp se vytvořil následně v důsledku zanedbání úpravy kopyt. 

Na pravém přední kopytu proběhlo pravděpodobně schvácení s poklesem kopytní kosti v rohovém pouzdru.

1. kování

2. kování

KOPYTA PO 20-TI LETECH KOVÁNÍ

Klisna Quinta ČT, věk 23 let, kovaná 20 let bez přestávky na všechny 4 končetiny kvůli špatné kvalitě rohoviny. Během 20-ti letého kování nedošlo k žádné změně na kopytním pouzdru, které je naprosto zdravé a funkční, pouze kvalita rohoviny přes používání různých přípravků zůstala nezměněna. Kvalitu rohoviny přenáší i na potomstvo.

Dlouhodobé kování koně nemá výrazný vliv na změnu postoje a tvar kopytního pouzdra.

Zadní končetiny

Přední končetiny

KOVÁNÍ PONÍKŮ

Kování poníků

LAXNÍ HŘÍBĚ

LAXNÍ HŘÍBĚ

PLOUŽENÍ ZADNÍCH KONČETIN

foto 3

Úprava podkovy v přední části proti opotřebení dorzální stěny rohového pouzdra.

koval J. Rochovanský

POLOTĚSNÁ KOPYTA

 

koval J. Rochovanský

KOČÁRÁCI

NEVHODNÉ PODKOVÁNÍ - nejmenovaný podkovář

POLOTĚSNÉ KOPYTO

Ukázka pohybu kopytního pouzdra na vnitřní a vnější polovině podkovy. Je to vidět na tom, jak je podkova na koncích ramen vyleštěná pohybem kopytního pouzdra - viz. foto 5, 6.

koval J. Rochovanský

ROZŠTĚP 25.12.2014

Kůň vyřazen z jezdeckého sportu pro neustálé kulhání.

ROZŠTĚP 25.12.2014

Fotografie - původní stav a změna po dvou kováních

Rozštěp 25.12.2014

ROZŠTĚP

Na fotografii č. 6 vidíte nesprávně ošetřený rozštěp.

NEVHODNÉ PODKOVÁNÍ - nejmenovaný podkovář

SCHVÁCENÁ KOPYTA

Chladnokrevník - hřebec, schvácený na předních končetinách a jedné zadní končetině, která nebyla zasádrovaná, jelikož veterinář na této končetině schvácení nepoznal. Kůň byl kovaný po akutním schvácení po dobu jednoho a půl roku a dále byl zutý a bez podkov, je upravovaná rohovina dalšího jeden a půl roku. Veškerá rentgenologická vyšetření jsou provedena na veterinární klinice v Brně. Rentgenové snímky je možno doložit. Aktuální zdravotní stav tohoto koně je mimořádně uspokojivý, kůň v podstatě nejeví vůbec žádnou bolestivost a je v pohybu úplně v pohodě. 

1) Původní podkovy, na kterých byl kůň okován

2) 1. okování - koval J. Rochovanský

3) 2. okování - koval J. Rochovanský

4) 3. okování - koval J. Rochovanský

Původní podkovy

1. okování - koval J. Rochovanský

2. okování - koval J. Rochovanský

3. okování - koval J. Rochovanský

4. okování

Kontakt

Rochovanská Danuše

rochovanska@seznam.cz

Na Kovárně
Vrbka 10
Budyně nad Ohří

420 604 582 911

Vyhledávání

Anketa

Líbí se Vám naše stránky?

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode